Ένωσε όλες τις ελληνικές αποικίες στην Ασία και έδωσε στον ελληνισμό ένα ενιαίο σώμα. Ελευθέρωσε τους Έλληνες από την κυριαρχία των Περσών, τους έκανε Έλληνες ξανά για 2η φορά κι εκπολίτισε τους Βάρβαρους. Ο Μέγας Αλέξανδρος δεν κατέκτησε αλλά απελευθέρωσε, δεν γκρέμισε αλλά αναστήλωσε, δεν προσέφερε κακό αλλά προσέφερε πολιτισμό! Σημαντικό είναι το γεγονός πως σύμφωνα με την ιστορία, αφού έμαθε η μητέρα του Δαρείου τα νέα για τον θάνατο του Αλεξάνδρου, έμεινε νηστική, αυτοκτονώντας ουσιαστικά από τη θλίψη της.
Ο άνθρωπος λοιπόν που δοξάστηκε από τον Ατλαντικό ως τον Ειρηνικό, ο άνθρωπος που κατάφερε το ακατόρθωτο, που ουσιαστικά έγινε το όνειρο κι η έμπνευση κάθε ανθρώπου, ήταν Έλληνας κι ήταν ο Μέγας Αλέξανδρος. Είναι εκείνο το πρόσωπο, που κατάφερε να αλλάξει τη ροή της ιστορίας και συνέβαλε καθοριστικά στην ανάπτυξη του Ελληνικού Μεγαλείου, κατακτώντας με την αξία του τη θέση του σημαντικότερου Έλληνα όλων των εποχών. Αξίζει να σημειωθεί, πως ελληνικά δείγματα από την Κλασική εποχή, υπάρχουν ακόμα και στην Κίνα, κάτι που δείχνει, πως το έργο του ταξίδεψε ακόμα περισσότερο από όσο γνωρίζουμε σήμερα...